הפרעות אכילה והטיפול בהן בעזרת פסיכולוגיית העצמי ופסיכודרמה

מראה מראה שעל הקיר  –  

האם אני יפה? האם אני שווה? האם אני שמנה מידי?

מנת חלקם היומית של הסובלים מהפרעת אכילה היא  דימוי גוף מעוות. התוצאה – עיסוק בלתי פוסק באכילה ובאי אכילה.

זיהוי מוקדם של הפרעת האכילה מגדיל את הסיכוי להחלמה ומקטין אותה בטרם שתהפוך למחלה.

איך מזהים הפרעות אכילה?

יש לשים לב לסימנים המוקדמים של צעירים המפתחים הפרעת אכילה אבחון מוקדם יאפשר טיפול פחות אינטנסיבי והסיכוי למיגור ההפרעה עוד בשלביה הראשונים יהיה גדול יותר.

באופן כללי יש לשים לב האם קיים שינוי בדפוסי האכילה, כמו צמצום קיצוני או אכילה ללא שליטה, היעלמות כמויות מאד גדולות של מזון מהבית או שינוי חד במראה הגוף. גם הימצאות אינטנסיבית במטבח, הישקלות מרובה, ספורט כפייתי, הליכה לשירותים מיד לאחר האוכל, אובדן משקל ותלונות מרובות על קור אמורים לעורר נורת אזהרה.

דיאטה חריפה המובילה לאי סדירות בווסת או להפסקתה היא סימן מדאיג מאד לאובדן השליטה על תהליך הדיאטה. כמו כן זלילות תכופות וניסיונות לטהר את הגוף לאחר הזלילה (הקאות/משלשלים וכו´) הם גם סימנים המצביעים על התפתחותה של הפרעת אכילה.

מהן הסיבות להפרעות אכילה?

הגורמים להופעת הפרעת אכילה הם תרבותיים ואישיותיים:

הגורם התרבותי המרכזי  אשר דוחף מתבגרים ומבוגרים לעיסוק אובססיבי בגוף הוא הנורמה האומרת: להיות רזה זה להיות יפה. אך הטבע לא נכנע לכללי התרבות.

הגורמים האישיותיים, כמו: צורך בשליטה והפחד מפני אובדן שליטה, חשיבה כפייתית, דימוי עצמי נמוך, דיכאון, חרדה ושינויים במצב הרוח, הינם תוצרים של פגיעות המתרחשות בשלבי ההתפתחות השונים.

רגשות קשים מתעוררים אצל הסובלים מהפרעות אכילה. רגשות איתם הם מתקשים להתמודד. הם פותרים את הקושי באמצעות האוכל. הם מדחיקים, ומפזרים את הרגשות ע"י אכילת יתר או, ע"י הימנעות מהאוכל  (בולימיה או אנורקסיה). האוכל משמש כמרדים של רגשות.

כיצד הפסיכודרמה עוזרת לסובלים מהפרעות אכילה?

ההתערבויות הפסיכודרמטיות של המטפל המונחה בהבנתו ע"י פסיכולוגיית העצמי  מאפשרות לסובלים מהפרעות אכילה, לשחק סצנות מהמציאות המורכבת של חייהם. סצנות בהן רגשות חסומים ומודחקים מקבלים במה. האוכל שהוא מרכזי בחייהם אף הוא מקבל במה והופך להיות אורח קבוע בטיפול. הם פוגשים את הרגשות הקשים אותם מעורר האוכל  בסביבה מוגנת של הפסיכודרמה.

הם מנהלים דיאלוגים עם נוכחותו או היעדרו של האוכל.

ההופעה של האוכל על הבמה הפסיכודרמטית מחזירה לו מאפשרת לראותו כמזון ולא כאמצעי להדחקה ולהרחקה של רגשות.

בהדרגה, הדפוס ההתנהגותי סביב האוכל משתנה. דרכי התנהגות חלופיות מתפתחות. הדימוי העצמי והפיזי מתחזק. העיסוק הכפייתי באוכל מתחלף בבנייה וחיזוק של יחסים בינאישיים וחתירה למימוש מטרות ואידיאלים..

טיפול רגשי בפסיכודרמה עם יפה אדרי מור
רבדים – המרכז לטיפול נפשי ופסיכודרמה
בהנהלת יפה אדרי מור

טיפול נפשי למתבגרים למבוגרים, הדרכות הורים הדרכות צוות והדרכות אנשי מקצוע טיפולי
שדרות בגין 22/6 חדרה
050-5203047